Data ke COVID-19 v ESS

Klára Plecitá přednese na semináři "Sociálněvědní data k tématu pandemie v Česku a na Slovensku" příspěvek o datech European Social Survey. 

Infrastruktura European Social Survey se v roce 2020 rozhodla zařadit do 10. vlny šetření otázky týkajících se pandemie COVID-19. Národní týmy a hlavní vědecký tým (CST) připravily 10 otázek, dalších 10 otázek bylo vybráno ve veřejné soutěži. Jde o témata:

1. Vládní autorita a legitimita ve věku pandemie (M. Helbling, University of Bamberg, WZB Berlin Social Science Center, R. Maxwell (University of North Carolina at Chapel Hill) a R. Traunmüller (University of Mannheim),

2. Konspirační představy v souvislosti s COVID-19 a dodržování vládních pravidel (K. Gemenis (Das Max-Planck-Institut für Gesellschaftsforschung) a L. Littvay (CEU, EUI).

Země, které dosud potvrdily zařazení otázek do svých dotazníků, jsou Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Finsko, Island, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko. Sběr dat byl ve všech zemích posunut na rok 2021. V Česku proběhl v období červenec – září 2021 a data sbírala agentura ppm factum research. Co nám data řeknou o důvěře ve vědce a spokojenosti se zdravotnictvím? Jak hodnotíme činnost vlády v souvislosti s pandemií, její podporu lidem, kteří ztratili zaměstnání, starým lidem v pečovatelských domech a rodinám s dětmi? A je koronavirus výsledkem záměrného a skrytého úsilí nějaké vlády nebo organizace?

Klára Plecitá je vedoucí výzkumného oddělení Hodnotové orientace ve společnosti v Sociologickém ústavu AV ČR. Zabývá se výzkumem politických hodnot, postojů a chování a výzkumem národní identity. Od roku 2001 je národní koordinátorkou českého uzlu mezinárodního výzkumného projektu European Social Survey, kterého se účastní 38 zemí.

Celý program akce naleznete zde.

Sdílet